50 هزار و 109 معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی پذیرش شدند

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | ﺳﻪشنبه 20 آذر 1397 در ساعت 15 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سه شنبه 97.09.20

50 هزار و 109 معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی پذیرش شدند

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی اعلام کرد: 50 هزار و 109 نفر از معتادان متجاهر در 6 ماهه ابتدای امسال در مراکز ماده 16 و تبصره 2 ذیل آنها پذیرش شدند.

مراکز ماده 16، مراکز ترک اعتیاد اجباری برای نگهداری و ارائه خدمات به معتادان بی خانمانی است که به طور علنی در خیابان ها به مصرف مواد می پردازند. مراکز تبصره 2 نیز که در کنار این مراکز ایجاد شده اند، مراکز صیانت و توانمندسازی از معتادان متجاهر بهبود یافته هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، فرید براتی سده در پنجمین جلسه کمیته کشوری هماهنگی مراکز ماده 16 افزود: 50 هزار و 109 نفر در مراکز تبصره 2 ذیل ماده 16 و 9 هزار و 502 نفر نیز در مراکز ماده 16 پذیرش شدند.
وی در ادامه با اشاره به راه اندازی مرکز ماده 16 در فشافویه از سوی سازمان زندان ها گفت: از روزی که برای این مرکز مجوز صادر شده است، نتوانسته ایم نظارت بر آن داشته باشیم.
براتی تصریح کرد: اگر قرار است دستگاه هایی مانند نیروی انتظامی، سازمان زندان ها و بسیج مستضعفان برای راه اندازی مراکز ماده 16 مجوز بگیرند، می توانند اما باید با هماهنگی و بدون هماهنگی بتوان از این مراکز بازدید کرد.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: همچنین محل نگهداری خرده فروشان از معتادان متجاهر باید جدا باشد و ساختمان فشافویه قابلیت نگهداری هر دو گروه کنار هم را ندارد.
براتی سده افزود: بعد از اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر در سال 89 در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اصطلاحی به نام معتادان متجاهر باب شد که نحوه ساماندهی آن در دست ستاد مبارزه با مواد مخدر بود و بعدا قرار شد طبق آیین نامه ای به وزارت بهداشت منتقل شود و پس از جلساتی مقرر شد وزارت بهداشت به این مراکز مجوز دهد و وظیفه تامین مددکار برعهده بهزیستی باشد.
وی خاطرنشان کرد: این برنامه تاحدودی اجرا و در سال 94 هنگام تدوین برنامه ششم توسعه این مسئولیت به بهزیستی واگذار شد و در ماده 80 قانون آمده است که مجری مراکز ماده 16 بهزیستی است و از آن زمان تاکنون اصرار داشتیم کار باید تخصصی بوده و درمان ها مبتنی بر شواهد باشد.
براتی اضافه کرد: واگذاری مراکز ماده 16 به بهزیستی موضوع خاصی نیست و نباید هر کسی هر جا بنشیند و از این مساله گلایه کند؛ بهزیستی آمادگی صد در صد دارد که این مسئولیت را واگذار کند و اگر قرار است اتفاقی در این زمینه بیفتد، باید زودتر اعلام شود تا آمادگی ها اجرایی شود.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در ادامه به مساله صدور مجوز مراکز ماده 16 برای سایر دستگاه ها اشاره کرد و گفت: اگر قرار است کسی مرکزی دایر کند، چه نیروی انتظامی و چه بسیج مستضعفین باید در چهارچوب قانون باشد.

منبع : ایرنا

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :