پلیس برای نگهداری 2 هزار معتاد متجاهر ظرفیت ایجاد می کند

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | ﺳﻪشنبه 20 آذر 1397 در ساعت 14 : 44 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سه شنبه 97.09.20

پلیس برای نگهداری 2 هزار معتاد متجاهر ظرفیت ایجاد می کند

معاون اطلاعات و عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی (ناجا) گفت: بزرگترین مشکل در حوزه معتادان متجاهر، کمبود ظرفیت نگهداری بود؛ بنابراین نیروی انتظامی مستغلات بلااستفاده خود را به این امر اختصاص داد و برای نگهداری حداقل 2 هزار نفر ظرفیت ایجاد می کند.

سرهنگ مجید کریمی روز دوشنبه در پنجمین جلسه کمیته کشوری هماهنگی مراکز ماده 16، با اشاره به صدور مجوز راه اندازی مراکز ماده 16 برای نیروی انتظامی گفت: نیروی انتظامی موظف است همه پروتکل های قانونی در این زمینه را رعایت کند. ایجاد این ظرفیت ها، چهره پایتخت را تغییر می دهد و تعداد بیشتری از معتادان متجاهر نگهداری می شوند.
معاون اطلاعات و عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمع آوری معتادان متجاهر مطالبه مردم است و روزانه هزاران تماس داریم که درخواست دارند چهره شهر از حضور معتادان پاکسازی شود.
سرهنگ کریمی خاطرنشان کرد: پس از جمع آوری معتادان متجاهر گفته می شود که ظرفیت کافی برای نگهداری آنان نداریم و دوباره رها می شوند. ناجا در این زمینه وارد شده است و به تفاوت خرده فروش و معتاد متجاهر واقف است و ظرفیت نگهداری خرده فروشان از معتادان متجاهر، مجزا است.

* ابهامات معتاد متجاهر باید برطرف شود
حجت الاسلام رحیم باقری معاون قضایی در امور کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری نیز در این جلسه گفت: اگر در احراز هویت معتاد متجاهر، ابهاماتی وجود دارد، باید برطرف شود.
وی افزود: درحال حاضر در پارک های سطح شهر مانند پارک روبروی راه آهن یا در بالای شهر، معتادان متجاهر وجود دارند و بسیاری از آنان ابزار و آلات جرم در اختیار دارند؛ مساله این است که آیا آنان مشمول معتاد متجاهر می شوند یا نه.
حجت الاسلام باقری اظهار داشت: اینگونه معتادان عوامل دست قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر هستند؛ مکررا گفته می شود که معتاد بیمار است اما باید توجه داشت که معتاد، بیمار خاص و چندوجهی است. بسیاری از معتادانی که در مراکز نگهداری هستند، بر اساس شکایت شاکیان است در حالی که اولویت در مراکز ماده 16 با معتادان متجاهر سطح خیابان است و معتادانی که شاکی دارند، با کمک خانواده باید مراقبت شوند.
وی گفت: در اِعمال راه اندازی مراکز ماده 16 از سوی بسیج مستضعفین، ناجا و سازمان زندان ها، آیین نامه های مربوط باید نصب العین قرار گیرد و منافع شخصی و سازمانی را دخالت ندهیم.

* راه اندازی 10 اردوگاه برای معتادان متجاهر
سردار عبدالرضا آزادی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین نیز در این جلسه از راه اندازی 10 اردوگاه ماده 16 در 10 استان کشور خبر داد و گفت: هر اردوگاه به طور متوسط ظرفیت پذیرش 400 نفر و در مجموع چهار هزار نفر را دارد.
وی افزود: این اردوگاه ها دو منظوره و برای نگهداری، درمان و ایجاد اشتغال برای معتادان متجاهر راه اندازی شده است.
سردار آزادی 10 استان را شامل استان های تهران (دو مرکز)، البرز، اصفهان، خوزستان، قم، کرمان، لرستان، مازندران، همدان و خراسان رضوی عنوان کرد و گفت: این اردوگاه پس از اصلاحات و بازسازی پذیرش خواهند داشت.

* سازمان زندان ها برای نظارت از مراکز ماده 16 مشکلی ندارد
تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان ها نیز در این جلسه گفت: این سازمان برای نظارت بر مرکز ماده 16 (فشافویه) آمادگی دارد و از نظر نظارتی مشکل نداریم اما شاید بحث های امنیتی مطرح باشد که در حیطه مسئولیت این سازمان نیست.
مراکز ماده 16، مراکز ترک اعتیاد اجباری برای نگهداری و ارائه خدمات به معتادان بی خانمانی هستند که به طور علنی در خیابان ها به مصرف مواد می پردازند.
مراکز تبصره 2 نیز که در کنار این مراکز ایجاد شده اند، مراکز صیانت و توانمندسازی از معتادان متجاهر بهبود یافته هستند.

منبع : ایرنا

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :