دادگاه های درمان مدار معتادان باید تقویت شوند

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | ﺳﻪشنبه 20 آذر 1397 در ساعت 14 : 42 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سه شنبه 97.09.20

دادگاه های درمان مدار معتادان باید تقویت شوند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: الگوی دادگاه های «درمان مدار» که با همکاری قوه قضاییه در 6 استان کشور اجرا می شود، لازم است به منظور کمک به ترک اعتیاد و توانمندسازی همزمان معتادان تقویت شود.

دادگاه «درمان مدار» طرحی برای درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر است. اصل کار الگوی دادگاه درمان مدار Drugcourt بر ترک اعتیاد و توانمندسازی همزمان است. این طرح در 6 استان شامل استان های تهران، البرز، قزوین، یزد، گیلان و سیستان و بلوچستان اجرا می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی در پنجمین جلسه کمیته کشوری هماهنگی مراکز ماده 16 افزود: اگر این الگو، کمبود منابع دارد باید حمایت شوند. برای پیشگیری، درمان و غربالگری اعتیاد راهکارهای علمی با همکاری نهادهای مختلف از جمله قوه قضاییه طراحی شده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر لزوم افزایش سرانه معتادان در مراکز ماده 16 گفت: اگر این مراکز نیاز به گسترش داشته باشند، ظرفیت آنها را افزایش می دهیم.
محسنی بندپی افزود: بهزیستی برای پذیرفتن کار معتادان متجاهر، یک سال مقاومت کرد و دست آخر هم 10 پیش شرط برای پذیرفتن آن ارائه داد و در نهایت صدور مجوز برای مراکز ماده 16 و نظارت بر آنها طبق آیین نامه ای با امضای رئیس جمهوری به بهزیستی واگذار شد.
رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: برای انجام امور معتادان متجاهر باید از همه ظرفیت ها از جمله بسیج مستضعفین استفاده کرد.
وی با اشاره به راه اندازی مراکز تبصره 2 گفت: این مراکز، مراکز صیانت و توانمندسازی معتادان متجاهر پس از خروج از مراکز ماده 16 است. مراکز تبصره 2، حلقه مفقوده اقدامات بهزیستی بود و بعد از درمان، افراد با درمان موقت ناپایدار، بیکار و بدون مهارت رها می شدند و با اولین یا در نهایت دهمین تعارف دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گشتند.

* دادگاه درمان مدار حلال مشکل معتادان متجاهر است
علی محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این جلسه گفت: الگوی دادگاه درمان مدار حلال مشکل معتادان متجاهر است اما متاسفانه به این مدل بی توجهی می شود.
وی در ادامه به طرح مدیریت موردی معتادان متجاهر اشاره کرد و گفت: هر طرح و مراقبت بعد از خروج از مراکز درمانی باید براساس پروتکل و آیین نامه مراقبت بعد از خروج قوه قضاییه اجرا شود و کارهای خارج از آن مشروعیت ندارد.
زنگانه در پاسخ به انتقادهای انجام شده در این جلسه در خصوص لزوم جداسازی نگهداری خرده فروشان از معتادان متجاهر نیز افزود: نمی توانید به ضابط بگویید که برای خرده فروشان مرکز راه بیندازد. طبق قوانین بخشی از محکومین مواد مخدر در اردوگاه های خاص با شرایط سخت و آسان نگهداری می شوند.
وی با اشاره به اعطای مجوز بهزیستی به نیروی انتظامی برای راه اندازی مرکز سروش (مرکز ماده 16) خطاب به مسئولان بهزیستی گفت: دایر شدن مرکز سروش بر اساس قانون نیست و بعدا برای بهزیستی مشکلاتی ایجاد می کند؛ این مسائل باید از کانال قوه قضاییه پیگیری شود.
به گزارش ایرنا، مراکز ماده 16، مراکز ترک اعتیاد اجباری برای نگهداری و ارائه خدمات به معتادان بی خانمانی هستند که به طور علنی در خیابان ها به مصرف مواد می پردازند.
مراکز تبصره 2 نیز که در کنار این مراکز ایجاد شده اند، مراکز صیانت و توانمندسازی از معتادان متجاهر بهبود یافته هستند.

منبع : ایرنا

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :